Ser helheten

Varför jag valde att jobba med det jag gör? Man skulle kunna säga att det var ett bananskal i och med första sommarjobbet på Kolmårdens Djurpark men det stämmer inte riktigt. Jag åkte ibland efter skolan till Peter´s Steakhouse där min mamma jobbade och satt och vek servetter, kände nog redan då att det fascinerande mig med restaurangbranschen – det var en särskild stämning. Gästerna var finklädda och man sa “God afton, Ni talar med hovmästaren” när man svarade i telefon……

Det bästa med mitt jobb är att man får träffa massor av roliga och spännande människor, många har man kvar kontakten med och träffar många år efter.De flesta kommer till oss för att lära sig något eller roa sig och är positiva och imponerade av huset. Ingen dag är den andra lik, allt från enklaste fika till fina banketter för flera tusen personer – det blir aldrig tråkigt. Dessutom är vi ett bra gäng som jobbar bra ihop.

Jag har varit i hotell/restaurang/konferensbranschen hela mitt yrkesverksamma liv. Ett par anställningsperioder inom Polhammargruppen som verkligen var det ledande nöjesetablissemanget i Norrköping fram till 1990-talet, några år på Tanums Gestgifveri, en sommar på Societetsrestaurangen i Varberg, Kolmårdens Djurpark, Vildmarkshotellet, Peter´s Steakhouse, Grand, Borgen…..det är några ställen som passerat revy. På Louis De Geer har jag fått möjlighet att inte enbart jobba med restaurang utan se till helheten med olika delar i ett event vilket ger en oerhörd tillfredställelse, kanske därför jag valt att stanna kvar i 22 år!
När jag är ledig lockar resor till vinproducerande länder – gärna Frankrike och Italien, att prova vin, äta god mat tillsammans med kompisar, odla i mitt växthus, inredning, att läsa böcker och så mitt jobb.

Kaffe eller te? Champagne! Nävars det får bli kaffe med mjölk då:-) Och till det mormors hembakta bondkakor eller en god Single Malt.

Ledning och ekonomi

ggg

Liselotte Andersson

VD
011-15 50 41
liselotte.andersson@norrkoping.se

Om Liselotte
ggg

Maria Törnfeldt

Ekonomiansvarig
011-15 50 27
maria.tornfeldt@norrkoping.se

Om Maria

Kerstin Palm

Ekonomiassistent
011-15 50 29
kerstin.palm2@norrkoping.se

Om Kerstin

Marknad och sälj

ggg

Jessica Ohlsson

Marknads- och kommunikationsansvarig
011-15 50 42
jessica1.olsson@norrkoping.se

Om Jessica
ggg

Annika Nyström

Försäljningsansvarig
011-15 50 48
annika.nystrom@norrkoping.se

Om Annika
ggg

Carina Johansson

Projektledare & säljare
011-15 50 31
carina.johansson@norrkoping.se

Om Carina
ggg

Lisa Schäder

Sälj- & konferenssupport
011-155035
lisa.schader@norrkoping.se

Om Lisa

Evenemang

ggg

Christina Wahlin

Biljettansvarig
011-15 51 00
christina.wahlin@norrkoping.se

Om Christina
ggg

Johan Janson

Konsertansvarig
011-15 50 47
johan.jansson@norrkoping.se

Om Johan
ggg

Gaye Lundgren

Konferensansvarig
011-15 50 21
gaye.lundgren@norrkoping.se

Om Gaye
ggg

Cecilia Thygesen

Biljett- och konsertansvarig
011- 15 50 17
cecilia.thygesen@norrkoping.se

Om Cecilia
ggg

Peter Aspenstam

Projektledare konferens

Om Peter

Restaurang

ggg

Thor-Atle Normann

Hovmästare
011-15 50 36
thor-atle.normann@norrkoping.se

Om Thor-Atle
ggg

Andrea Torrico

Hovmästare
011-15 50 44
andrea.torrico@norrkoping.se

Om Andrea
ggg

Hans-Ove Nilsson

Kökschef
011-15 50 43
hans-ove.nilsson@norrkoping.se

Om Hans-Ove
ggg

Daniel Friberg

Kock

Om Daniel
ggg

Patrik Hansson

Kock

Om Patrik
ggg

Dennis Lindberg

Kock

Om Dennis
ggg

Sara Eriksson

Kock

Om Sara
ggg

Helen Arvidsson

Konsertvärdsansvarig
011-15 50 23
helen.arvidsson@norrkoping.se

Om Helen

Teknik och lokaler

ggg

Pontus Nibblén

Teknikansvarig
011- 15 50 38
pontus.nibblen@norrkoping.se

Om Pontus
ggg

Anders Nyman

Tekniker
011-15 50 40
anders.nyman@norrkoping.se

Om Anders
ggg

Ferid Salihi

Vaktmästare
011-15 50 24
ferid.salihi@norrkoping.se

Om Ferid